IN MEMORIAM МАРИН ЦРВЕНОВ (1945-2015)

Во четврток, 15.10.2015 г. почина Првенецот на македонскиот балет, Марин Црвенов. Црвенов беше првенец и кореограф во балетот на Македонската опера и балет од 1961 година се до неговото пензионирање и шеф на балетот од 1977 до 1979 година. Ги има одиграно скоро сите главни улоги во балетските претстави од репертоарот на Македонската опера и балет. Меѓу позначајните од нив се: Ромео и Парис во „Ромео и Јулија“, Базил во „Дон Кихот“, Принц Алберт во „Жизел“, Ферхад во „Легенда за љубовта“, Лабин во „Лабин и Дојрана“, Гиреј во „Бахчисарајска фонтана“, Принц Зигфрид во „Лебедово езеро“, Жан де Бриен во „Рајмонда“, Баханал во „Валпургиска ноќ“ и многу други.

Бил кореограф на балетите „Снегулки“, „Адаџо“ од Албињони, „Тоа е човек“ и кореографирал во претстави од оперската и драмската сцена.

Марин Црвенов е добитник на Државната награда „11 Октомври“  и на наградата „Национален уметник“ на Македонија.

По повод смртта на Марин Црвенов, утре, 16 октомври, 2015 г. со почеток во 11 часот во Press Салонот на Македонската опера и балет ќе се одржи комеморација.

Посмртните останки на Марин Црвенов ќе бидат изложени во капелата на Градските гробишта „Бутел“ од 12 и 30 часот, а погребот ќе се изврши во 13 и 30 часот.

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.