Животот на Молиер

Автор: Михаил Булгаков
Режисер: Александар Поповски

УЛОГИ

Никола Ристановски – Жан-Батист Поклен де Молиер, познат драматург и автор
Сашка Димитровска – Медлен Бежар, актерка на де Молиер
Емил Рубен – Шарл-Вадле де Лагранж, актер со прекар „Регистар“, Отецот Вертоломеј, скитник – проповедник
Драгана Костадиновска – Луј Велики, кралот на Франција
Оливер Митковски – Жан Жан Бутон, згаснувач на свеќи и слуга на Молиер
Марија Новак – Мариета Ривал, актерка на Молиер
Нина Деан Гачиќ – Аманда Бежар, актерка на де Молиер
Игор Ангелов – Маркизот де Шарон, кариналот на град Париз
Дениз Абдула – Захарија Моарон, познат актер – љубовник
Никола Ацески – Маркизот де Орсињи, дуелант со прекар „Еднооки, помоли се!“

Превод: Павел Попов
Редактура на превод: Тања Урошевиќ
Костимограф: Снежана Пешиќ – Раиќ
Сценограф: Свен Јонке
Извршен продуцент: Виктор Рубен
Избор на музика: Александар Поповски
Асистент на режисерот: Лука Кортина
Инспициент: Никола Кимовски
Суфлер: Зорица Благоевска
Тон – мајстори: Александар Петровски, Ненад Трпеновски
Светло – мајстори: Илија Тарчуговски, Дарко Младеновски

Подетални информации за претставата кликнете тука.

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.