HTC го најавува новиот M9

HTC официјално го најави најновиот „HTC One M9“, моментално само за Кинески и Азиски пазар, овој мобилен телефон има висока резолуција од 2560×1440 5,2 инчен екран, но најважен е новиот „Qualcomm Snapdragon“ процесор за Медиатек.

Всушност „HTC One Me“ (Оригинално ME9) е првиот телефон со 64-битен окта кор процесор 2.2GHz „MediaTek Helio x10“.

HTC m9-1

Додадена е и новата опција „Dual SIM“, како и 20 мегапиксели задна камера, а предната со ултра пиксел и 3GB рам.

Екранот е поголем за 0.2 – инчи од „HTC One M9“, но сепак тоа не претставува драстична разлика.

„HTC One Me“ ја има познатата NFC услуга, „Bluetooth 4.1“, најново е тоа што има слот за „microSDXC“ картица со максимален капацитет од 2ТВ, како и внатрешна меморија од 32GB.

Одговорот на најважното прашање во врска со отворањето на пазарот за Велика Британија, САД и други региони надвор од Азија, во моментов не е познат. Цената за Кина исто така сеуште не е утврдена, но важно се знае дека ќе биде направен во три различни бои – сива, златна и розово-златна боја.

 

Превземено од    HTC(China) 

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк