11 ПРАКТИЧНИ УПОТРЕБИ НА БЕБЕШКАТА ПУДРА

Не само малите деца имаат можност да уживаат во мирисот на бебешка пудра. Таа има многу рационални апликации за убавината и домот![su_slider source=”media: 1199″ limit=”1″ link=”lightbox” width=”500″ height=”320″ responsive=”no” title=”no” centered=”no” arrows=”no” pages=”no” mousewheel=”no” autoplay=”0″ speed=”1″][su_slider source=”media: 1004″ limit=”1″ link=”lightbox” width=”360″ height=”560″ responsive=”no” title=”no” arrows=”no” pages=”no” mousewheel=”no” autoplay=”0″ speed=”0″][su_slider source=”media: 157,156,155,154,153,152″][/su_slider]

 

1. За да ви изгледаат погусти трепките, посипете ги со пудрата, пред да нанесете маскара.
2. Ако ви е завршен сувиот шампон, посипете малку бебешка пудра на корените на косата – правот ќе го апсорбира вишокот на масти. За темна коса може да помешате од пудрата со какао во прав, а за црвено – со малку цимет. Нанесете рамномерно со прсти.
3. Кога сакате да се ослободите од излепениот на вашето тело песок од плажа, едноставно посипете бебешка пудра – ефектот ќе ви се допадне! Прашокот ја презема влагата од песок, кој потоа може да се отстрани многу лесно.
4. Ќе се отстрани мрсна дамка од облеката, ако се стави обилно бебешка пудра на местото, пред да го перете.
5. На лепливите чаршафи во жешките летни ноќи! Можете да се чувствувате удобно и кул, ако ја посипете покривката со бебешка пудра. Освен тоа дека ќе го апсорбира вишокот пот, вашето тело ќе се излади.
6. Шампонот за домашни миленици… Можете да го освежите вашиот на четири нозе пријател меѓу капење, ако му го посипете крзното со бебешка пудра, оставете го така 5 минути и потоа исплакнете. Така лошата миризба ќе исчезне.
7. Дезодоранс за нозе. Ако втриете секое утро бебешка пудра на стапалата и посипете во внатрешниот дел на чевлите со неа, тоа може да ве спаси од потта и лошиот мирис, особено кога не носите чорапи.
8. Талк за ракавиците. Можете да се ослободи од досадата, секој пат после чистењето да одделувате доста време во обиди да ги симнете гумените ракавци кои се заглавени цврсто за вашите раце, ако пред употреба посипете бебешка пудра во нивната внатрешност.
9. Картите за играње се залепени! Лесно ќе го спречите тоа, ако ги држите во кутија во која сте истуриле бебешка пудра.
10. И за двата пола по бричење, бебешката пудра е евтин начин да се задржи вашата кожа мека и еластична.
11. Заплеткани ланчиња и ѓердани – тоа е навистина многу корисна идеја: истурете бебешка пудра на комплицираните ѓердани, за да ги олабавите јазлите, по што почнете со нивното отплеткување со помош на игла.

Share Button

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.