35 Интересни факти за Facebook

Facebook е најпопуларната социјална мрежа на денешницата. Многу луѓе се запознале преку неа, одлично место е за вашиот бизнис, лесно се наоѓаат старитепријатели, па дури и може да послужи како помош при донации.

Но, колку навистина знаеме за Facebook?

Следат неколку интересни факти за оваа социјална мрежа:)

[su_slider source=”media: 1304″ limit=”3″ link=”lightbox” width=”720″ height=”580″ responsive=”no” title=”no” arrows=”no” pages=”no” mousewheel=”no” autoplay=”0″ speed=”5000″][su_slider source=”media: 1004″ limit=”1″ link=”lightbox” width=”360″ height=”560″ responsive=”no” title=”no” arrows=”no” pages=”no” mousewheel=”no” autoplay=”0″ speed=”0″][su_slider source=”media: 157,156,155,154,153,152″][/su_slider]

 1. Facebook не дозволува слики од мајки кои дојат. Чудно за сајт каде што постојано има девојки во бикини, па дури и топлес модели. Но, тоа е тоа:)
 2. Просечниот корисник на Facebook има 130 пријатели и испраќа по 8 барања за пријател месечно.
 3. 600.000 обиди за хакирање на Facebook се случуваат секој ден.
 4. Можете да го смените својот јазик на Facebook во “пиратски“:)
 5. Првото лице на Facebook беше…Ал Пачино:)
 6. Корисниците на смартфони го проверуваат Facebook околу 14 пати дневно.
 7. Неколку луѓе биле убиени поради тоа што направиле unfriend на некого.
 8. Facebook има увид кој сајтови ги посетувате, дури и откако ќе се одјавите од него.
 9. Според една неодамнешна студија, 1 од 3 луѓе се чуствуваат поразочарни од своите животи после посетувањето на Facebook-от.
 10. Најголемата причина што Facebook е плав, е поради тоа што Марк Зукеберг не ја гледа зелената и црвената боја.
 11. Има околу 30 милиони мртви луѓе на Facebook.
 12. Facebook, Twitter и The New York Times се забранети во Кина уште од 2009 година. Но, иако е забранет во Кина, Facebook има 95 милиони корисници оттаму.
 13. Третина од сите барања за развод во САД го користат зборот “Facebook“ во нив.
 14. Неможете да го блокирате Марк Зукеберг од Facebook. Верувајте ни, сме се обиделе:)
 15. Facebook во просек заработува по 5.85 долари од секој корисник од САД.
 16. “Like” копчето на Facebook првично требало да се вика “Awesome”
 17. Кога сме кај копчето “Like”, секоја минута е стискано по 1.8 милиони пати.
 18. Facebook троши за хостинг околу 30 милиони долари месечно.
 19. Исто така, Facebook губи по 25.000 долари за секоја минута кога е сајтот е паднат/долу.
 20. Повеќе од 25% од корисниците биле откачени преку Facebook.
 21. Во просек, тие што користат Facebook имаат помали оценки од тие што не користат.
 22. Човек од Пенсилванија беше уапсен откако јавно преку Facebook, ја праша својата 13 годишна ќерка за секс. Откако девојчето и ја покажала пораката на мајка и, таа веднаш викнала полиција и таткото бил уапсен.
 23. Кога Facebook би бил земја, би била 5тата најголема во свет, после Кина, Индија, САД и Индонезија.
 24. Околу 70% од корисниците на Facebook се наоѓаат надвор од САД.
 25. Во 2009, Марк Зукеберг објави дека Facebook има позитивен финансиски проток, што значи дека тогаш Facebook повеќе заработил отколку што потрошил.
 26. Првиот човек кој инвестирал во Facebook бил Питер Тил, основачот на Pay Pal. Тој инвестираше 500.000 долари во Јуни 2004.
 27. Bo 2005, MySpace беше во преговори да го купи Facebook. Но, цената од 75 милиони долари им беше прескапа и го одбија договорот. Сега сигурно се каат за одлуката:)
 28. Facebook има опција која ви дозволува да одберете кој ќе ја води вашата сметка после вашата смрт.
 29. Секој текст кој го пишувате на Facebook, оди во неговите сервери и е запомнет, дури и ако не кликнете на “post“ копчето.
 30. Во 2009, Брајан Актон бил одбиен за работа во Facebook. Пет години подоцна тој ја основа компанијата WhatsApp, која што Facebook ја купува за 19 милиони долари.
 31. Lamebook.com е веб страница која секојдневно објавува интересни или глупави статуси од Facebook.
 32. Основачот на Facebook, Марк Зукеберг, никогаш не дипломирал од Хардвард.
 33. Texas Hold’em Poker е најпопуларната игра на Texas Hold’em Poker, со преку 41 милиони фанови.
 34. Австралијанците поминуваат повеќе време на Facebook од било која друга земја.
 35. Facebook вреди околу 234 билиони долари (се до 2015).
Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.