Изведба на оперската претстава „Травијата“

Во сабота, 14.11.2015 година, во Македонската опера и балет ќе се одржи најпопуларната и најизведувана оперска претстава „Травијата“ на Џузепе Верди.
Претставата ја режираше гостинката од Бугарија, Нина Најденова. Насловната улога, Виолета Валери, (Травијата) за ПРВ ПАТ ќе ја толкува сопранот Билјана Талевска-Јосифов, Алфред Жермон ќе го толкува тенорот Зоран Сотиров, додека Жорж Жермон, ќе го интерпретира, баритонот Ристе Велков.
Диригент е: Иван Еминовиќ
Настапуваат, оркестарот, хорот и балетскиот ансамбл на Македонската опера и балет.

Доделуваме 1×2 гратис влезници за операта “Травијата”, се што треба да направите е да го оставите вашето име и презиме во коментар на веста на Facebook, да стиснете на фан групата Like и јавно да ја споделите веста на вашиот профил. Имињата за картите ќе бидат јавно објавени на групата на muabet.mk на 13.11.2015.

Share Button

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.