Гостување на Борјан Цанев во Црна Гора

Н. Маестро Борјан Цанев, гостин диригент со симфонискиот оркестар на Црна Гора

Македонскиот истакнат диригент Борјан Цанев, вечерва настапува како гостин со Црногорскиот симфониски оркестар. Солист на концертот е Катрина Седеркенји на харфа од Австрија, а на програмата се: увертирата „Свадбата на фигаро“ од В.А. Моцарт, Концертот за гитара и оркестар „Аранхуез“ од Х. Родриго, како и Симфонијата бр. 103 од Ј. Хајдн

Концертот ќе се одржи на големата сцена на Црногороско народно позориште.

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.