Сите ги јадеме, но кои се придобивките од нив

Маслинките имаат многу придобивки и тие можат значително да ни го подобрат здравјето. Тие се едни од оние здрави намирници кои се навистина вкусни за јадење, а секој од нас ги има во фрижидерот. Ова е листа за придобивките од нив и причина за уште одма да си каснете неколку.

 1. Ги штитат крвните садови и го зајакнуваат имунитетот.
 2. Помагаат при слабеење.
 3. Против болки и воспаленија.
 4. За здрава коса и кожа.
 5. За здравје на дигестивниот систем.
 6. Го елиминираат вишокот холестерол во крвта.
 7. Го контролираат крвниот притисок.
 8. Тие се извор на хранливи влакна, како алтернатива за овошјето и зеленчукот.
 9. Тие се извор на витамин Е.
 10. Делуваат како антиоксиданс.
 11. Ги намалуваат ефектите за одредени болести како што се Алцхајмеровата болест, бениген и малиген тумор, вклучувајќи ги и проширените вени.
 12. Го превенира згрутчувањето на крвта кое води до миокардичен прелом или тромбоза на вени.
 13. Ја штити мембраната на клетките од болести како што е канцерот.
 14. Одлична заштита против анемија.
 15. Ја зголемуваат плодноста и го подобруваат репродуктивниот систем.
 16. Претставуваат голем афродизијак.
 17. Богати се со минерали како што се натриум, калиум, магнезиум, железо, фосфор и јод.
 18. Го обезбедуваат организмот со потребните витамини и амино киселини.
 19. Содржат олеинска киселина, која многу добро влијае врз заштита на срцето.
 20. Содржат полифенол, природна хемиска супстанца која го намалува стресот во мозокот, но со секојдневно консумирање и ја подобрува меморијата за 25%.
 21. Го забавува процесот на стареење и брчките излегуваат подоцна, токму поради олеинската киселина, која ја прави кожата нежна и здрава.
 22. Околу 10 маслинки пред јадење, ќе ви го намалува апетитот за 20%.
 23. Маслинките помагаат вашето тело да стимулира продукција на адипонектин, хемиска состојка која ги намалува мастите 5 часа по конзумирањето.
Share Button

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.