Изведбата на балетскат апретстава „Дамата со камелии

Во четврток, 03 март, 2016 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Дамата со камелии“, на музика од Џузепе Верди. „Дамата со камелии“ е балетска продукција која наиде на одличен одзив кај публиката и беше оценета со позитивна критика, својата премиера ја имаше на 31.10.2014 г. Музиката е од прославениот Џузепе Верди, а драматуршката подлошка е земена од неговата популарна „Травијата“. Кореографијата е на на гостинот од Русија, Василиј Медведев, прекрасните костими и убавата сценографија се дело на Павол Јураш, гостин од Словачка. Во главните улоги ќе настапат: Марија Кичевска-Шокаровска и Васил Чичијашвили.

Диригент е Иван Еминовиќ

Настапуваат, солисти, балетскиот ансамбл и оркестарот на Македонската опера и балет.

 

 

Билетите по цена од 300, 400 и 500 денари можете да ги купите на билетарницата на МОБ, тел. 02/ 3 118 451, online на www.mob.com.mk и низ продажната мрежа на www.mktickets.mk

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.