МАКЕДОНСКА ОПЕРА И БАЛЕТ Чезаре Пуњи ЕСМЕРАЛДА

Македонската oпера и балет, Ви го најавува, бисерот на балетската уметност:
„ЕСМЕРАЛДА“- Чезаре Пуњи
Приказната за убавата Есмералда, инспирирана од романот „Ѕвонарот на Богородичната црква” од Виктор Иго, кај нас ќе јас пренесе реномираниот кореограф од Русија, Михаил Крапивин.
Приказна за безнадежната љубов, за животот и смртта.
Четврток, 07 април, со почеток во 20 часот.
Во улогата на Есмералда ќе настапи примабалерината Александра Мијалкова, додека во улогата на Феб, првенецот Васил Чичијашвили.
Во останатите улоги ќе ги видиме, Флер де Лис: Наташа Јосифовска, Квазимодо: Јан Кисилев, Клод Фроло: Драган Кочоски, Гудула: Марија Јосифовска Ристовска, Циганка: Саша Евтимова.

Со оркестарот на МОБ ќе диригира, Бисера Чадловска.

Билети на Билетарница на МОБ, контакт тел: 02 3118-451
Оnline: www.mob.com.mk

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.