ВАИЈАНА – ПОТРАГА ПО МИТСКИОТ ОСТРОВ

Од студиото за анимација на Дизни ни доаѓа „Ваијана“, компјутерски анимиран филм за тинејџерката авантуристка, која отпловува на опасна мисија за да го спаси својот народ. Во текот на своето патување Ваијана го сретнува некогаш моќниот полубог Мауи, кој ја води низ нејзината мисија да стане врвна навигаторка. Тие заедно пловат преку океанот во опасната авантура, полна со акција. Сретнуваат џиновски чудовишта, духови, ликови од митологијата, а Ваијана воедно ќе ја оствари древната мисија на своите предци и открива нешто што отсекогаш го барала – својот сопствен идентитет.
режија: Ron Clements, John Musker
улоги: Auli’i Cravalho, Dwayne Johnson, Rachel House, Temuera Morrison

премиера: 24.11.2016
времетраење: 113′
земја: САД
жанр: Анимиран, авантура, комедија

 

Проекција:

 

 

Репертоар на Кино Милениум

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.