Eddy Ramich во Епицентар

Сабота, 11 Февруари 2017
Preparty for Ricardo Villalobos & Sonja Moonear @ Zone Club Prishtina

EDDY RAMICH [Zagreb, Croatia] soundcloud.com/eddy-meets-yannah
residentadvisor.net/dj/eddyramich

Loccal Support:
Andrej Micajkov
soundcloud.com/andrejmicajkov
residentadvisor.net/dj/andrejmicajkov

Влез: 200 МКД


Eddy Ramich е диџеј и продуцент од Загреб и еден од носителите на раната хаус сцена во Хрватска.
Eddy почнува да пушта музика на 16 години и набрзо добива своја вечер во легендарниот клуб Kontrapunkt, во склоп на која прави забави со преку 200 изведувачи, меѓу кои и Theo Parrish, Carl Craig, Gilles Peterson, 4hero, Azymuth, Marcos Valle и многу други.
Во текот на 1990-тите започнува со своја продукција и издава три албуми за Compost Records. Албумите му отвараат можност да работи на ремикси за Sun Ra, Arthur Verocai, Tania Maria, Bobby Caldwell, Archie Shepp, Ennio Morricone и други, а во меѓуреме неговите изданија почнуаат да ги ремиксаат музичари како Osunlade, Karizma, Dj Gregory, Crazy P и Simbad.
Како еден од ретките европски диџеи од тоа време, музичката кариера ја гради во култни клубови како Plastic People во Лондон, Cielo во Њу Јорк, Yellow во Токио, Djoon во Париз, Watergate во Берлин, и на фестивали како Worldwide Festival, Southern Soul Festival, Southport Weekender, Dimensions, Garden Festival.

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.