Just Dilla vol.2 at Kapan An – Goce SAF, Chvare, Drazi Drags

Funky Fresh ви претставува!

Недела 12.2.17 @ Капан Ан.

По втор пат го славиме животот, делото и наследството на веројатно најголемиот хип хоп продуцент на сите времиња – James Dewitt Yancey или попознат како J Dilla / Jay Dee. Роден на 07.02.1974, починат на 10.02.2006 после кратка борба со ретка болест на крвта. За неговите 32 години живот J Dilla продуцира за артисти како: A Tribe Called Quest, De La Soul, Busta Rhymes, Erykah Badu, Bilal, The Roots, Common, Pharcyde, Slum Village итн. со што остава свој печат во историјата на популарната музика, а особено на хип хоп музиката.

Корисни линкови за J Dilla:
https://en.wikipedia.org/wiki/J_Dilla
https://www.discogs.com/artist/324866-J-Dilla

Just Dilla vol. 2 со:

– Гоце САФ
– Чваре
– Drazi Drags

Старт на полноќ, влез 100 денари.

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.