ФЕЈСБУК ЕПИДЕМИЈА

Брилијантната идеја која на еден  младич му носи милијарди на контото,кај нас и а секаде у светот се шири со брзина на светлината.
Денес дури у чудно е ако некој ти каже дека нема фб.
Старо и младо,ма све живо има фејсбук.На мрежава моеш се да сретнеш: и нетачни,и будали ама и паметни,моеш да сретнеш манијаци(машки или женски), первезњаци,преваранти и уште многу девијантни.
Фејсов има според мене добри и лоши страни,Ај прво за добрите.
Мрежата може да ти користи да си најдеш стар познаник или пријател шо не си ги видел со години,јебига,сте се изгубиле.
Ќе си ја најдеш и симпатијата која шо ти била у градинка или од прво до четврто,па после се преселила у друго школо.
Коа ќе воспоставиш контакт со некој шо ти бил близок на времето ќе ти биде мило и да видиш слики од неговото семејство затоа шо у меѓувреме се оженил или омажила.
Ако не сакаш да се јавуеш на 20 души одвоено за да се видите,а тебе ти се паднало овој пут да организираш,тогаш фино лепо праиш групна порака до сите и не ти чуе цефка.Секој ќе види и ќе го потврди своето присуство.
Фејсот е добар прилично и да се насмееш.Скоро секој ден моеш да прочиташ некој одлепен статус шо ќе те развесели.Постојат такви креативни откаченици шо не моеш а да не им стаиш лајк.
На фб моеш и да си споделиш песна,а таа истата на некој да му е омилена или па подзаборавена,па со драго срце би ја чул пак.И уште ако на симпатијата и ја погодиш нумерата и она ти пише на чат ….леле леле ….ќе пишуваш со брзина на светлината.Ќе куцаш како никад до тогаш (ова важи за генерации родени од 95 па нагоре)
Добра ствар и според мене најдобра на мрежава е користењето за хуманитарни цели.За помош на нечиј живот,за операција или слично на некое детенце се користат апелите кои брзо се шират меѓу народот.Со правење на донаторска журка или со поставување телефони за донации во кои даруваме ние стануваме подобри луѓе.На некој неопходно му треба наша помош,и наместо дента да стаиме безвезе статус може да придонесеме да биде среќно нечие детство.
Друга колку толку добра ствар на фб е покерот.Измислена за утепуење досада се додека не ти стане пасија,Лоша работа е само шо може да ти го хакнат профилот ради чипови ко шо ми се деси на мене.Во оваа прилика го поздравувам тој шо ме хакна,и да дае господ да моли за чипови  и никој да не му пушта,увек у рука да има рашпар карти и никад да не заигра на голема маса.Во името на четрите аса и стрејтот у боја.Амин.:)))
Отприлика ова би биле дорите страни на фб.А сеа малку за тие шо не чинат,
Не ми е јасно на пример еве како двајца млади се запознаваат  у диско и муабетат и се,и на крај наместо броеви разменуење следи :-Имаш ли фејсбук да те аднам …..
Затоа им падна прометов на мобилниве оператори,никој не зема бројче па да се чуе,одма на фб.
А ваков тип на комуникација можзам да кажам дека е вештачки.Да не знаеш со тој шо збориш дали ти се смее,дали плаче,дали ти пишуе на чат,а у соба околу застанале 5 души сеирџии и се мочаат од смеење на муабетот шо го вртиш:)))))
Друга лоша страна е шо моеш да се заљубиш у лажен профил,а тие сеа се у мода.
Познавам луѓе шо дубоко се зацапале у лажњак,а они мислат дека е жената на нивниот живот.Абе бог да чува и да брани.Да се заљубиш у чоек шо не си го видел,не си го чул,а се палиш и радуеш на него ко циганче на цреша.Врвот на се е коа ќе се најдеш на Рекорд со ружа у рука за распознавање,а од страна од некој кафич сеирот ти го пукаат тие шо те наместиле.
Н афб има и многу манијачишта.Е најлоши се тие шо се оженети,си имаат деца,фамилии, а сакаат да манијачат девојчиња.Пие вијагра кутриот колку да не си ги моча кондурите,ама битно  на фб се главни маафакери.Лично знам за еден таков пример каде човек од внатрешноста доаѓа у Скопје и чека на автобуска девојче шо никад не ја видел ….Откако малата нема да дојде,многу нормално затоа шо не постои,овој ко наврнат ќе си иде дома и ќе се правда на жена му зашо бил у Скопје.Притоа е додаден на листата на СЈЕБАНИ.
Ова можев да го стаам и у позитивни ствари на фб,ама ај нема везе:)))))
Друго шо не можам да сфатам се албумиве кај жениве од летен одмор.Абе гола ќе се соблече уште малку само за да добие некој лајк.Чекај малку бе,има 15 години,а апетити и желби ко за 25.
А некоја од овие разголениве да ја видиш по гаќи или прслук ќе се крие ко кузнае шо е тоа,а да не сме виделе више.Женска логика шо никад нема да ја разберам:на фб пукаат танги на плажи,а по гаќа ако ја видиш(несакајќи се разбира) бега ко од ѓавол ….
Се сеќавам пред десетина години коа добив писмо од симпатијата бев пресреќен.Знам дека е она ….И го познавам ракописот.Денес ако ми пише на чат,ќе незнам дали е она или ме дрибла татко и.Тоа се тие работи шо фалат и вредности шо се изгубија .
Како и да е.За фејсов мозе да се збори уште два дена.Признале или не сите сме заразени на некој начин.Љубоморно си го чуваме ко нашиот пасворд.
Ама има една група шо потполна со слагам а верувам и повеќето се слагаат:
ПОМАЛКУ ФЕЈС,ПОИШЕ СЕКС …..
Кис4е и бацки до следен текст ….

ПОЗДРАВ

Share Button

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.