Кога реалноста изгледа подобро од Фотошоп, Фотографии од Кападокија Турција

 

Кападокија е турски регион кои се карактеризира како интересна вулканска долина, подземен град кој е стар 1000 год п.н.е, има многу пештери во кои има изградено манастири. Ова е предел на раното Христијанство. Овој предел е познат по масовното лансирање на балон кои летаат на хелиум.

 

Луѓето од Кападонија живееле и живеат во неверојатна средина на карпи и ридови. Обликот на карпите е направен од ерупции на вулкан и лава, покривајки го пределот со меки карпи.  А потоа водата и мразот креирале цела долина со ридови. За да ви стане јасно за што пишувавме ви спремивме една галерија.

[su_custom_gallery source=”media: 10629,10625,10626,10627,10628″ limit=”5″ link=”lightbox” width=”720″ height=”720″ title=”never”][/su_custom_gallery]

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.