СПОНЗОРУШИ (прв дел)

Спонзоруша по дефиниција е девојка тркач (читај трча по пари),особа која нема ништо,а сака да има се,просто речено една блага форма на социопат.
Спонзоруша најлесно моеш да познаеш у диско.Има две или три позиции кај шо е стационирана.
Или е закована на шанк и мачи една пијачка два саати се додека не улета некој да ја почасти.Така застаната ко куче пред касапница малава едвај чека некој нафатиран господин да ја напие (нормално на негова сметка).
Спонзоруша моеш да ја приметиш и како е застаната ПРЕД сепаре,се со причина да ја приметат момците шо се седнати на истото и лабаво си го пијат своето виски.
Така она свртена со грб накај нив им го праи потегот.Демек и паѓа мобилниот на земја и она се наведнува да го земе.Така наведнувајќи се со своето ако може да се нарече мини,веќе  е приметена од потпијанетите мушкарци кои ја канат на сепаре среќни и озарени од тоа шо го виделе пред малку.
Е коа ќе се стаи на сепаре заедно со нејзината другарка која е од истата бранша,следи пиење,играње и кршење ко никад до тогаш.Веќе не ја лиже пијачката туку пие ко бочва.
Е таква пијана спонзоруша да глеаш на сепаре е комедии.У  фризурата ко ѓупска ограда,на лице јетрена паштета наместо пудра,а долу више кажав,боље купачи да стаела него тоа крпче шо го вика минич. Горе цицките извадени надвор поише од пола,и упорно им ги бута у очи на више пијаните и кутри господа.
А тие па господата може да се од различни профили.Може да е нафатиран копиљ шо ги троши на татко му парите,или па младо директорче кое шо освен шо знае да потпишува вирмани не знае нишо друго.
Најлоша категорија се старците или ја ги викам геријатрија.Господин во скупо одело во поодминати години манијачи и се забавља со некоја копиљанка на сепаре.А може комотно ќерка да му биде ако ги споредиме со годините …. Па појезиво нешо од некое чиче како се пали на некоја неморална ко шо ја опишав оваа погоре не може да биде.
А менталниот склоп на девојчево е смешки.
Толку е тупава шо ако ја пуштиш у музеј нема да примети уметност.
Да ја прашаш како е правилно да се рече Ирак или Иран,она ќе ти рече Ирак ……
Значи информативен мрак …
Дома се бања се свински сапун,а на сепаре главна.
Пред да искочат од дома со нејзините истомисленички слушаат турбо фолк, а у диско се први хип хоперки …
Пијат текила на двапати наместо на екс (без сол и лимон) а после се ладат со пиво и цефка.
Ама затоа у диско испод Моет шампањац и скупа вотка никад не се …
Нејсе,вечерта она завршува со некој пијан од масата, си идат со неговото мерџо кое е уствари поголемо од нејзиниот стан.Така добро вечерта ќе му го напраи филмот на “фраеров“ шо веќе за два дена пораки ќе прима на нејзиниот нов Ајфон.Е сеа дур научи да го ракува е друга ствар …
Следат скупи ручеци и вечери,зимувања у Банско или на скијање у Аустрија,па после летување у Египет зашо слушнала дека таму е увек топло и со солени цени.Абе баш ко за неа …
Тоа трае се додека не го исцеди добро и коа нема више да ги задоволува нејзините скромни потреби ќе си најде ново чиче или конте кое шо ќе и се израдува исто ко првиот..
Д не ме сфатат погрешно тие шо го читаат ова.Јас не сум женомразач,баш напротив.Ама за оваа категорија женски ич ама ич не ми е жал да ги исхејтам.
Овие спонзоруши се створени за љубовниот триаголник шо го опишав во претходниот текст. Е од вакви девојки поштените не можат да дојдат на ред.
Не постои девојче шо не рекла за некоја: – Онаа е спонзоруша,како не и е срам она да го праи.
Е не и е,јебига,реалноста нажалост е дека они најубаво се снаоѓаат у животов.
Ама траговите остануваат ………..

ПОЗДРАВ

Share Button

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.