GusGus и Mathew Jonson во Скопје!

Win Music Freedom Ви најавува:wGusGus и Mathew Jonson во Скопје!
https://www.residentadvisor.net/dj/gusgus
https://www.oz.com/gusgus
https://www.residentadvisor.net/dj/mathewjonson

Local Support:
Kanton6 Live
DJ Zoki Bejbe

Дата:
22 Април 2017
Локација:
Скопски Саем, Хала 5

Цена на билети:
500 МКД (лимитирани 300 билети)
600 МКД (предпродажба)
700 МКД (на влез)
300 билети лимитирани по цена од 500 ден се пуштени во продажва во Излет Кафе,Радио Бар и Кино Карпош исто така билети можете да набавите и во Хаш Бар Југотон, online http://mktickets.mk/nastan/gus-gus/ и во Битола во Јагода Бар.

#WinMusicFreedom #StayYou

GusGus е едно од водечките имиња на електронската сцена со нивната кариера која се протега низ цели 20 години! Бендот е една од ретките појави на оваа сцена кои успеале да останат релевантен музички фактор толку долго. Составот ротираше повеќе имиња, но од основачите во бендот се уште членуваат Biggi Veiran и Daníel Ágúst, а во моментов трет член е Högni Egilsson.

Формирани се во Исланд во 1995 година како филмско/музички колектив. Нивниот прв издаден албум станува најпродаван во Исланд, а веќе следната година потпишуваат договор со издавачката куќа 4AD. По издавањето на Polydistortion (за 4AD/Warner) во 1997, GusGus го бетонираат својот статус на едни од најбараните електронски бендови на планетава.

Со кариера која се протега низ цели 20 години, GusGus продуцираат секакви можни електронски жанрови, од techno до trip-hop, од house до progressive, па и поп!

Посебно внимание предизвикува нивниот албум Mexico на кој магично претставуваат нумери од synth-pop (Obnoxiously Sexual), deep techno (Mexico), progressive house (Airwaves), до мега-хитот Crossfade.

Селектирана дискографија:

Албуми:

Gus Gus (Kjól & Anderson) 1995
Polydistortion (4AD/Warner Bros./Labels) 1997
This Is Normal (4AD/Warner Bros./Labels) 1999
GusGus vs. T-World (4AD/Warner Bros./Labels) 2000
Attention (Underwater Records/Moonshine) 2002
Forever (Pineapple Records) 2007
24/7 (Kompakt) 2009
Arabian Horse (Kompakt) 2011
Mexico (Kompakt) 2014

Компилации:

Mixed Live: Sírkus (Moonshine) 2003
15 Ára (Smekkleysa) 2010

Синглови:

Chocolate (4AD) 1996
Polyesterday (4AD) 1996
Believe (4AD) 1996
Standard Stuff For Drama (Warner Bros.) 1997
Polydistortion (Warner Bros.) 1997
Purple (Warner Bros.) 1997
Barry (Warner Bros./4AD) 1997
Anthem (4AD) 1998
Ladyshave (4AD/Warner Bros.) 1998
VIP (4AD/Warner Bros.) 1999
Starlovers (4AD/Warner Bros.) 1999
Lactic (MCA) 2000
Dance You Down (Underwater) 2002
David (Underwater/Moonshine) 2002
Desire (Underwater/Moonshine) 2002
Call Of The Wild (Underwater/Moonshine) 2003
Need In Me (Pineapple Records) 2005
Mallflowers (Pineapple Records) 2006
Moss (Pineapple Records) 2007
Hold You (Pineapple Records ) 2007
Thin Ice (Kompakt) 2009
Add This Song (Kompakt) 2009
Deep Inside (Kompakt) 2011
Over (Kompakt) 2011
Magnified Love (Kompakt) 2011
Crossfade (Kompakt) 2014
Obnoxiously Sexual (Kompakt) 2014
Airwaves (Kompakt) 2014
God Application (TBA) 2016

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.