Баскерфест 2017- Атракции, спектакл, детско катче и пивска градина на плоштад Македонија

Уште 11 дена не делат од почетокот на најпозитивниот македонски фестивал- Баскерфест. Во 2006 година, Македонија стана прва земја на Балканот со ваков вид на фестивал, а оттогаш 12 години по ред шири насмевки низ Скопје и целата држава.

[su_custom_gallery source=”media: 13076″ limit=”1″ link=”lightbox” width=”700″ height=”700″ title=”never”][/su_custom_gallery]

И оваа година, фестивалот ќе има уникатен концепт и десет дена исполнети со мултикултурни настани и атракции под отворено небо,кои навечер центарот на Скопје ќе го претворат во „Street Art” локација со забава за сите генерации.

[su_custom_gallery source=”media: 13077″ limit=”1″ link=”lightbox” width=”500″ height=”500″ title=”never”][/su_custom_gallery]

На градскиот плоштад „Македонија“ од 16 јуни до 25 јуни ќе бидат поставени три стејџа каде што ќе се одвива програмата на фестивалот секојдневно од 19:00- 23:00

[su_custom_gallery source=”media: 13078″ limit=”1″ link=”lightbox” width=”500″ height=”350″ title=”never”][/su_custom_gallery]

Ќе има и детско катче за најмалите, каде што децата ќе може да се вклучат во различни забавни активности секојдневно од 18:30- 20:00, а музичката програма пак ќе биде секој ден од 22:00- 01:00. Во склоп на Баскерфест ќе има и пивска градина каде што посетителите ќе може да се освежат во топлите летни денови.

[su_custom_gallery source=”media: 13080″ limit=”1″ link=”lightbox” width=”700″ height=”700″ title=”never”][/su_custom_gallery]

За престојниот Баскерфест се најавени многу интересни артисти од целиот свет меѓу кои Барбароса, Пеперониус, Винил Брнс, Јаника Белиза, Хозе Енрикес…

 

Баскерфест 2017- Позитивни вибрации во градот!

Share Button
dare

dare

Уредник на муабет.мк

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.