Интервју со Марија Прличкова

Која е Марија Прличкова? Студент на факултетот за бизнис логистика, рецепционер во мало прекрасно хостелче, вечно дете со уметничка душа

Share Button
Повеќе

Поема на денот – „НЕ МОЖАМ СЕ ДА ТИ КАЖАМ“ од Маја Филиповиќ

НЕ МОЖАМ СЕ ДА ТИ КАЖАМ Иако заврши се и да речеме го дадовме најдоброто од себе можеме, има во

Share Button
Повеќе

Книга која ќе ве потсети да уживате во животот – „КАЛУЃЕРОТ ШТО ГО ПРОДАДЕ СВОЕТО ФЕРАРИ“ од РОБИН ШАРМА

„Забавна, фасцинантна, имагинативна авантура полна со мудрост, која може да го збогати и унапреди животот на секој поединец“ – Брајан

Share Button
Повеќе

Промоција на „Боемска рапсодија во црно“ од Иле Наумов

Денес (среда) 28.10.2015 со почеток во 19.00 часот Кафе-книжарница ВЕШТИЦА од Скопје има чест да ве покани на промоција на стихозбирката „БОЕМСКА

Share Button
Повеќе

Насилство, животна суровост, љубов – „Малку“ од Хакан Ѓундај

… Роман за насилството кое води до љубов… … Кога ориенталниот Исток се сретнува со перверзниот Запад… „Малку“ е приказна

Share Button
Повеќе

Драги наши идни генерации – СЕ ИЗВИНУВАМЕ!

Периодов, по социјалните мрежи кружеше едно видео од Prince Ea (американски музичар и слободен уметник), кое содржи силна порака до

Share Button
Повеќе

Поезија на денот – „Над Вештица“ од Давор Крстевски

Над Вештица… Врне ноќва над една Вештица, паѓаат стихови, онака есенски, а таа сосем сама, како пијан клошар, во ќош

Share Button
Повеќе

Промоција на „Елегична по тебе“ од Даница Петровска (ГАЛЕРИЈА)

Тимот на muabet.mk имаше чест да присуствува на  промоцијата за која уште многу после неа ќе се зборува, и уште

Share Button
Повеќе

Птица со скршено крило

Се прашувамдали може и како, поезијата да му се доближи на обичниот читател кој во неа негледа ништо посебно, освен

Share Button
Повеќе