Балетска претстава „Либертанго“

Во рамки на фесттивалот СКОПСКО ЛЕТО 2018 балетска претстава „ЛИБЕРТАНГО“

Share Button
Повеќе

Денеска во Македонска Опера и Балет ЛИБЕРТАНГО

Традицијата  на Македонската опера и балет и понатаму продолжува со  доближување на оперската и балетската уметност до публиката.

Share Button
Повеќе

Дружење со пријателите – 08.06.2018 во Македонска опера и балет

Во организација на Амбасадата на Босна и Херцеговина во Скопје, во Македонската опера и балет (МОБ) ќе се одржува културен

Share Button
Повеќе

Работна посетта на В.Д Директорот на МОБ во Република Бугарија

В.д. Директорот на Македонска Опера и Балет, Ќазим Асотиќ, деновиве беше во официјална посета во театарот на Државната Опера во

Share Button
Повеќе

13 Април во МОБ гостува Благој Нацоски

Утревечер (13.04), со почеток во 20:00 часот, на големата сцена на Македонската опера и балет ќе можете да го проследите

Share Button
Повеќе

Хуманитарна претстава ,,Мадам Батерфлај”

По апелот за помош на семејството Ристески, мајка Марина, татко Јован

Share Button
Повеќе

Премиера на „Помеѓу соништа и летови“-денеска во МОБ

Денеска на малата сцена на МОБ, во 20.00 ќе се случи премиерата на камерната оперска претстава

Share Button
Повеќе

Самсон и Далила / Samson and Delilah – C. Saint-Saëns (балет)

Самсон и Далила (Синопсис) Во Лајмеровото либрето местото на дејството е Газа, Палестина, околу 1150 година п.н.е.

Share Button
Повеќе

Ќазим Асотиќ нов В.Д директор на МОБ

Од страна на министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, беше назначен новиот в.д директор

Share Button
Повеќе